Sezon na truskawki

Zimowe witaminy

Mrożonki to dobre rozwiązanie nie tylko dla osób żyjących w ciągłym pośpiechu, ale dla każdego, kto dba o zdrowy tryb życia. Pozwalają nam szybko przyrządzić smaczny obiad, są tanie i wartościowe pod względem odżywczym.

Fot. 123RF/Picsel

Odpowiednio zamrożone i przechowywane warzywa i owoce to świetne źródło witamin w okresie zimowym. Zamrożona żywność nie traci wartości odżywczych, dzięki niskiej temperaturze przechowywania zahamowany zostaje proces jełczenia tłuszczów, a drobnoustroje nie mają możliwości rozwoju. Zamrażanie nie wymaga użycia dodatkowych substancji konserwujących: soli, octu czy konserwantów, a dzięki wcześniejszemu obgotowaniu, mrożonki zachowują barwę i naturalny smak produktu. W dodatku straty minerałów i witamin są niewielkie - w przypadku mrożonek są nawet mniejsze niż straty podczas przygotowywania posiłków ze świeżych warzyw.

Szybkie mrożenie

Obecnie produkty poddawane są procesowi wstępnej obróbki, a następnie szybkiego mrożenia. Proces ten nie niszczy ich tak jak powolne mrożenie, podczas którego woda znajdująca się w komórkach zamienia się w kryształki lodu, które rozrywają błony komórkowe - z komórek wypływają soki wraz z substancjami odżywczymi i smakowymi. Powolne zamrażanie szkodzi produktom i niszczy ich smak. Szok temperaturowy, jakiemu poddawane są produkty w procesie szybkiego mrożenia pozwala na uniknięcie tego. Z tego też względu samodzielne mrożenie owoców czy warzyw może wydawać się trudne, bo aby uzyskać pełnię smaku mrożonek należy ustawić zamrażarkę na najniższą możliwą temperaturę i dopiero wtedy włożyć do niej produkty, które chcemy zamrozić. Później mrożonki należy przechowywać w temperaturze poniżej -18 stopni C.

Przechowywanie i rozmrażanie

Jeśli decydujemy się na kupno mrożonek w sklepie, nie możemy doprowadzić do ich rozmrożenia w drodze do domu, chyba, że planujemy przygotować je natychmiast. Raz rozmrożone produkty nie nadają się do kolejnego mrożenia! Trzeba o tym zawsze pamiętać, aby uniknąć zatruć.

Większość produktów rozmraża się przed samym użyciem, bądź traktuje jak świeże: gotuje się, smaży czy dusi. Produkty, które nie są przeznaczone do gotowania, odstawia się do rozmrożenia w lodówce. Trwa to nieco dłużej, ale zapobiegamy w ten sposób znacznej utracie witaminy C. Należy też zawsze pamiętać, aby wylać wodę pozostałą po rozmrożeniu produktów. Ma to szczególne znaczenie w przypadku drobiu - jeśli chcemy uniknąć zatrucia salmonellą, nie dopuszczajmy do sytuacji, w której mięso drobiowe będzie leżało w wodzie. Prawidłowo przechowywane i rozmrażane produkty mogą znacznie ułatwić nam przygotowanie obiadu.

Wykorzystano:

Heinz K. Gans, Przetwory mięsne, warzywne, owocowe, Klub Dla Ciebie, Warszawa 2005

Magdalena Makarewicz-Wujec, Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska, Wartościowe mrożonki

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Desery Placuszki jogurtowe z truskawkami

Delikatne, puszyste placuszki na jogurcie greckim ze świeżymi truskawkami to...

Odsłon: 707

15 min
7
15 min
1
Przekąski Wędzone rybki przez mojego męża

Dzisiaj rybki, którymi nie mogłam się najeść i nacieszyć oko. Rybki wyszły pr...

Odsłon: 45

30 min
6

Polecane artykuły

Informacje Babcia robiła najlepszą szczawiową. W sezonie robię z niego pesto, dodaję do makaronu i sałatek

Szczaw to jedno z tych warzyw, które niezwykle kojarzą się z dzieciństwem. Szczawiowa była wtedy prawdziwym przysmakiem. Nadal to jedno z najlepszy...

4
Informacje Zielona moc wiosny. Groszek zielony na 6 sposobów

Wiosna to idealny czas, aby cieszyć się pełnią smaków i korzyści, jakie oferuje wiele warzyw. Zielony groszek jest jednym z nich. To niepozorne wa...

7