Sezon na truskawki

W czym najlepiej kisić ogórki?

Choć kiszone ogórki są łatwo dostępne do kupienia w sklepie, wielu kucharzy decyduje się przygotować je samodzielnie. Wtedy są jeszcze zdrowsze, idealne w konsystencji i smaku. Czy warto przygotować takie przetwory i w czym kisić ogórki? Okazuje się, że słoik to niejedyny wybór.

Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Kiszone ogórki - zwłaszcza te jędrne, pełne i soczyste - to wspaniały dodatek do obiadu czy kanapek. Jeśli chcesz je przygotować samodzielnie w domu, powinieneś poznać tajniki przyrządzania takich przetworów. Ważny jest zarówno gatunek ogórków, jak i sprawdzony przepis na solankę, a także czas kiszenia. Musisz też wybrać odpowiednie do tego procesu naczynie - dowiedz się więc, w czym kisić ogórki, aby były idealne.

Czy warto kisić ogórki?

Zastanawiasz się, jakie przetwory zrobić w tym roku? Postaw na kiszone ogórki, które bardzo łatwo jest przygotować i które ze smakiem otworzysz przy najbliższej możliwej okazji. To świetne uzupełnienie mięsnego obiadu lub dodatek do wegetariańskiego gulaszu. Co więcej, słoik takich pyszności wykorzystasz też do przygotowania pysznej kolacji - np. do kanapek z domową wędliną.

Czy ogórki kiszone są zdrowe? Zdecydowanie tak i właśnie dlatego warto przygotować je samodzielnie. Przyrządzenie takich przetworów na zimę to tani i skuteczny sposób na uzupełnienie niedoborów mikroelementów, gdy niedostępne są świeże owoce i warzywa.

Ogórki kiszone są niskokaloryczne, więc poleca się je osobom na diecie odchudzającej. To przede wszystkim również źródło wartościowych składników odżywczych, m.in. błonnika pokarmowego, witamin A, C i K oraz minerałów, takich jak: potas, wapń sód, magnez i fosfor. 

Regularne jedzenie ogórków kiszonych wspiera odporność. Kiszonki to naturalne probiotyki, dlatego wspomagają prawidłową pracę jelit (niwelują wzdęcia i zaparcia) i układu pokarmowego (pobudzają trawienie). Wykazują też działanie przeciwnowotworowe i obniżają poziom „złego" cholesterolu. Co więcej, ogórki potrafią świetnie odkwasić organizm, a nawet odbudować florę bakteryjną.

W czym kisić ogórki?

Najczęściej przetwory na zimę przyrządza się w szklanych słoikach. Są tanie, wygodne, pojemne i łatwo się je zakręca. Ich kolejną zaletą jest przejrzystość - można z zewnątrz i bez otwierania obserwować, czy z kiszonkami nie dzieje się coś niepożądanego. Jeśli są przeźroczyste, muszą być jednak pozostawione w ciemnym miejscu. W ten sposób, ułożone jedne na drugich czekają miesiącami w spiżarni lub innym, chłodnym i nieoświetlonym miejscu na otwarcie.

Pamiętaj jednak, że słoje do kiszenia ogórków nie powinny być zbyt duże. Warzywa należy układać jak najciaśniej i w poprzek. Szklane naczynia muszą być także dokładnie umyte i wyparzone - dosłownie sterylnie czyste. To samo tyczy się zakrętek - omijaj te z rdzawym nalotem albo odkształcone i dobrze je wyszoruj, a potem osusz. Jeśli, zamiast słoików, wybierzesz weki z ciężką pokrywką - upewnij się, czy guma przy wieczku jest szczelna i nierozluźniona.

W czym kisić ogórki? Szklany słoik to niejedyna opcja - możesz też zdecydować się na kamionkę. To duże, ceramiczne naczynie wykonane z gliny, najczęściej z wygodną pokrywką. Musisz jednak uważać, bo w kamionce ogórki szybciej mogą spleśnieć. Wszystko z powodu wypływania warzyw na wierzch - jeśli więc dociśniesz je talerzem lub specjalnym kamieniem, to na pewno nic złego się nie wydarzy.

Jeśli kisisz naprawdę dużą porcję ogórków, postaw na beczki - drewniane lub ceramiczne. Te przede wszystkim są bardzo pojemne i powinny być trzymane również w ciemnym i chłodnym miejscu.

Sprawdź także: Czy ogórki należy moczyć przed kiszeniem?

W czym nie kisić ogórków?

Nigdy nie kiś ogórków w metalowych i plastikowych pojemnikach. Nie wszystkie są dostosowane do kontaktu z żywnością i wykonane ze „zdrowych" materiałów. Tym bardziej że w procesie kiszenia mogą reagować z zalewą i oddawać toksyczne składniki, które bezpośrednio zagrażają naszemu organizmowi. Pamiętaj więc, w czym nie kisić ogórków, bo może okazać się to ryzykowne i niebezpieczne dla zdrowia. 

Najlepsze przepisy na kiszone ogórki

Szukasz sprawdzonego przepisu na kiszone ogórki? Nasi użytkownicy udostępnili ich naprawdę wiele. Wybierz swój ulubiony i zdecyduj się na te zdrowe i pyszne przetwory na zimę:

1. Ogórki kiszone w słoiku

 Ogórki kiszone w słoiku Zobacz przepis

Ogórki kiszone w słoiku / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Ogórki kiszone w kamionce

 Ogórki kiszone w kamionce Zobacz przepis

Ogórki kiszone w kamionce / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. Ogórki kiszone z marchewką

 Ogórki kiszone z marchewką Zobacz przepis

Ogórki kiszone z marchewką / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

4. Ogórki kiszone

 Ogórki kiszone Zobacz przepis

W czym kisić ogórki? / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

5. Ogórki lekko podkiszone

 Ogórki lekko podkiszone Zobacz przepis

Ogórki lekko kiszone / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

6. Ogórki kiszone na zimę

 Ogórki kiszone na zimę Zobacz przepis

Ogórki kiszone na zimę / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

7. Kiszone ogórki

 Kiszone ogórki Zobacz przepis

Jak kisić ogórki? / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

8. Kiszone ogórki

 Kiszone ogórki Zobacz przepis

Kiszone ogórki / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

9. Ogórki kiszone na zimę - przepis babci

 Ogórki kiszone na zimę - przepis babci Zobacz przepis

Ogórki kiszone na zimę - przepis babci / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Reklama

Zobacz także:

Jak prawidłowo nawozić ogórki gruntowe? »

Gniją, miękną, gazują? Jak uniknąć błędów przy kiszeniu ogórków? »

Dlaczego warto jeść pomarańczowe warzywa? »

Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »

Grill, piknik a może garden party? Sprawdź prognozę pogody i nie daj się zaskoczyć! Wypróbuj aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play lub App Store »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Desery Placuszki jogurtowe z truskawkami

Delikatne, puszyste placuszki na jogurcie greckim ze świeżymi truskawkami to...

Odsłon: 700

15 min
7
15 min
1
Przekąski Wędzone rybki przez mojego męża

Dzisiaj rybki, którymi nie mogłam się najeść i nacieszyć oko. Rybki wyszły pr...

Odsłon: 45

30 min
6

Polecane artykuły

Informacje Babcia robiła najlepszą szczawiową. W sezonie robię z niego pesto, dodaję do makaronu i sałatek

Szczaw to jedno z tych warzyw, które niezwykle kojarzą się z dzieciństwem. Szczawiowa była wtedy prawdziwym przysmakiem. Nadal to jedno z najlepszy...

4
Informacje Zielona moc wiosny. Groszek zielony na 6 sposobów

Wiosna to idealny czas, aby cieszyć się pełnią smaków i korzyści, jakie oferuje wiele warzyw. Zielony groszek jest jednym z nich. To niepozorne wa...

7