Sezon na truskawki

Sekrety kuchni węgierskiej

Jedna z najbardziej aromatycznych i różnorodnych kuchni w Europie. Jej tradycja sięga XI wieku. Co sprawia, że jej przepisy są nadal chętnie wykorzystywane? Jakim produktom i potrawom zawdzięcza swoją popularność?

Fot.123RF/Picsel

Kuchnia węgierska należy do jednej z najbardziej znanych i lubianych w Europie. Słynie z papryki, cebuli, czosnku i ostrych smaków. Tradycyjne dania oparte są przede wszystkim na mięsach, warzywach sezonowych, świeżym pieczywie, produktach mlecznych, serach i owocach. Co sprawia, że jest tak popularna oraz jakie dania są dla niej najbardziej charakterystyczne?

Symbole kuchni węgierskiej - papryka

Najbardziej znanym i najczęściej wykorzystywanym dodatkiem w kuchni węgierskiej jest papryka. Występuje ona tutaj w ponad 1000 odmianach. Dodaje się ją do większości dań i zup, co ciekawe doprawia się nią nawet rosół. Na Węgrzech paprykę można spotkać w wersji świeżej, mielonej, suszonej, w formie marynowanej oraz w postaci pasty.

Najsmaczniejsze wędliny znad Balatonu

Przedstawiając symbole kuchni węgierskiej, warto wspomnieć również o szerokiej gamie wędzonych wędlin, tj.: kiełbasy, szynki, a nawet smalcu, który jest spożywany bez dalszej obróbki. Wyroby wędliniarskie podawane z chlebem i świeżymi warzywami występują w formie dania na zimno i są spożywane przeważnie na śniadanie lub kolację. Często są również oferowane w formie przystawki w restauracjach.

Reklama

Węgrzy kochają kiszonki

Kuchnia węgierska słynie również z kiszonek. Najbardziej popularną formą surówki jest kiszona kapusta (zwana savanyú káposzta). Przetwory wykonuje się również z papryki i ogórków. Jedną z najbardziej znanych sałatek kuchni węgierskiej jest mieszanka kalafiora, zielonych pomidorów, małego arbuza i kilku innych warzyw. Tradycyjnie spożywane są głównie zimą jako dodatek do dań.

 

Węgierski Gulasz(Gulyás)

Fot. Fafiatko na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Zapewne większość z nas myśląc o charakterystycznych daniach kuchni węgierskiej, w pierwszej kolejności wymieni gulasz. Na Węgrzech występuje on w postaci zupy gulaszowej - gulyásleves oraz dania obiadowego - pörkölt lub gulyás gotowanego w kociołku. Co ciekawe, prawie każdy region Węgier posiada swoją własną interpretację tego dania. Podstawowa wersja składa się z wołowiny (niekiedy zastępowanej cielęciną lub wieprzowiną), marchewki, ziemniaków, przypraw i papryki. Gulasz ma długą historię sięgającą IX wieku, ale dopiero w XIX wieku stał się symbolem narodowym i narzędziem ochrony węgierskiej tożsamości.


Zupa rybna (Halászlé)

Fot. Kermeet na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Ważne miejsce wśród potraw narodowych Węgier zajmuje również zupa rybna, która podobnie jak gulasz, gotowana jest w kotle na otwartym ogniu. Zupa przygotowywana jest z mieszanki ryb tj.: karpia, suma, okonia czy szczupaka oraz z dużej ilości ostrej papryki, co nadaje jej charakterystycznego jaskrawo czerwonego koloru. Występuje w wielu wersjach, ta najbardziej znana składa się z karpia i grubego makaronu lub z połączenia czterech rodzajów ryb.

 

Langosz (Lángos)

Fot. SlodkoSlodka83 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Ulubionym daniem Węgrów jest bez wątpienia lángos: smażony na głębokim tłuszczu płaski chleb, którego z pewnością należy unikać, będąc na diecie. Lángos (słowo wywodzące się od słowa płomień) stanowi niezwykle smaczną i sytą alternatywę dla chleba. To, co sprawia, że jest tak kochany przez Węgrów i turystów odwiedzających ten kraj, to nieskończona różnorodność dodatków, z którymi można go podać. W tradycyjnej postaci występuje w połączeniu z sosem czosnkowym, serem, tejföl (śmietaną), a nawet kiełbasą.

Kuchnia węgierska jest nie tylko bardzo syta i smaczna, ale przede wszystkim niezwykle interesująca i różnorodna. Przepisy na tradycyjne dania różnią się między sobą doborem składników i przypraw w zależności od regionu występowania. Odznacza się gamą mocnych i ostrych smaków, czym zdecydowanie wyróżnia się na tle innych kuchni i przez co jest tak chętnie odtwarzana w wielu krajach w Europie.

 

Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!

Zarabiaj na swoich przepisach!

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Ciasta Ciasto czekoladowe z bananami

Szybkie ciasto na Dzień Dziecka. Jest mocno wilgotne, bardzo czekoladowe o le...

Odsłon: 84

30 min
3
30 min
6
Dania główne Pulled pork

Pulled pork, to nic innego, jak szarpana wieprzowina. Wersja slow z wolnowaru...

Odsłon: 237

30 min
5
Desery Muffinki czekoladowe bez mąki

Jeśli jesteś osobą unikającą mącznych potraw, nie musisz rezygnować z pysznyc...

Odsłon: 614

30 min
2

Polecane artykuły

Informacje Babcia robiła najlepszą szczawiową. W sezonie robię z niego pesto, dodaję do makaronu i sałatek

Szczaw to jedno z tych warzyw, które niezwykle kojarzą się z dzieciństwem. Szczawiowa była wtedy prawdziwym przysmakiem. Nadal to jedno z najlepszy...

4
Informacje Zielona moc wiosny. Groszek zielony na 6 sposobów

Wiosna to idealny czas, aby cieszyć się pełnią smaków i korzyści, jakie oferuje wiele warzyw. Zielony groszek jest jednym z nich. To niepozorne wa...

5