Sezon na truskawki

Jak wykorzystać kanie?

Kanie to jedne z popularniejszych polskich grzybów. Są wyjątkowo smaczne, dlatego nikogo nie powinno dziwić, iż każdego roku poszukują ich setki grzybiarzy.

Fot. 123RF/Picsel

Kanie, nazywane też czubajkami, dosyć powszechnie występują w polskich lasach. Charakteryzuje je intensywny aromat, dzięki któremu wzbogacają smak każdego dania. Nic więc dziwnego, iż każdego roku tak wiele osób wypatruje ich na polach i w lasach.

W jakich miejscach znajdziemy kanie?

Jeśli chcesz wrócić do domu z koszykiem pełnym kanii, szukaj ich na brzegach lasów - zarówno tych liściastych, jak i iglastych. Czasem można znaleźć je także na łąkach oraz w niedużych zagłębieniach terenu. Grzyby te upodobały sobie glebę gliniastą i bogatą w wapń. Raczej nie znajdziemy ich tam, gdzie podłoże jest kwaśne.

Na poszukiwania kanii najlepiej jest wybrać się w ciepłe dni, poprzedzone lekkimi opadami. Na pierwsze okazy możemy natrafić już w lipcu, a sezon na nie trwa aż do ostatnich dni października.

Co ciekawe, kanie możesz uprawiać nawet we własnym ogródku - w tym celu należy zaszczepić w ziemi grzybnię pobraną z kapeluszy dojrzałych kań.

Reklama

Nie pomyl z muchomorem sromotnikowym

Kanie należą do bardzo smacznych grzybów, które rosną w wielu regionach naszego kraju. Podczas ich zbierania należy jednak pamiętać, że mają one bardzo niebezpiecznego sobowtóra - muchomora sromotnikowego. Jest to jeden z najbardziej niebezpiecznych grzybów w polskich lasach. Wystarczy zjeść zaledwie 5 gramów, abyśmy znaleźli się w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Co gorsza, pierwsze objawy zatrucia występują dopiero po 8 godzinach, kiedy trucizna, wraz z krwią, dotarła już do wszystkich komórek naszego organizmu.

Jak je rozróżnić? Muchomor sromotnikowy ma trzon mocno zrośnięty z kapeluszem. U jego podstawy znajdziemy również wyraźną pochwę, która nie występuje u podobnych, jadalnych grzybów. Muchomora sromotnikowego łatwo odróżnimy od kani, przyglądając się ich kapeluszom. U tych pierwszych jest on płaski i równy, natomiast w kanie posiadają na kapeluszu charakterystyczny garb.

Co można zrobić z kanii?

Kanie mają wyjątkowo silny, grzybowy aromat, dzięki czemu mogą wzbogacać smak zup, sosów i sałatek. Jeśli sproszkujemy ususzone kapelusze, możemy używać ich tak jak soli lub innych przypraw. Kanie będą również ciekawą alternatywą dla mięsa, dlatego tak wiele osób przygotowuje z nich doskonałe kotlety.

Jak jeszcze można wykorzystać te grzyby? Odpowiedź na to pytanie doskonale znają nasi użytkownicy. Oto niektóre z ich propozycji.

 

1. Kania a'la schabowy

Fot. Dagita na Smaker.pl/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.


2. Puder z kanii

Fot. Gregorhspeed na Smaker.pl/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.


3. Kanie a'la pizza

Fot. Gregorhspeed na Smaker.pl/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.

 

4. Flaczki z kanii

Fot. Obserwator na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.

 

5. Kotlety grzybowe

Fot. Fafiatko na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.

 

6. Kanie w zalewie octowej

Fot. Hajduczek-natutralnie na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.

 

7. Kanie w zalewie ketchupowej

Fot. Gregorhspeed na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.

 

8. Przyprawa bulionowa z grzybami

Fot. Hajduczek-naturalnie na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.

 

Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!

Zarabiaj na swoich przepisach!

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Ciasta Ciasto czekoladowe z bananami

Szybkie ciasto na Dzień Dziecka. Jest mocno wilgotne, bardzo czekoladowe o le...

Odsłon: 97

30 min
4
30 min
6
Dania główne Pulled pork

Pulled pork, to nic innego, jak szarpana wieprzowina. Wersja slow z wolnowaru...

Odsłon: 245

30 min
6
Desery Muffinki czekoladowe bez mąki

Jeśli jesteś osobą unikającą mącznych potraw, nie musisz rezygnować z pysznyc...

Odsłon: 644

30 min
3

Polecane artykuły

Informacje Babcia robiła najlepszą szczawiową. W sezonie robię z niego pesto, dodaję do makaronu i sałatek

Szczaw to jedno z tych warzyw, które niezwykle kojarzą się z dzieciństwem. Szczawiowa była wtedy prawdziwym przysmakiem. Nadal to jedno z najlepszy...

4
Informacje Zielona moc wiosny. Groszek zielony na 6 sposobów

Wiosna to idealny czas, aby cieszyć się pełnią smaków i korzyści, jakie oferuje wiele warzyw. Zielony groszek jest jednym z nich. To niepozorne wa...

6