Ewa_Gotuje

Dodany do kawy, pomaga schudnąć. Zrób też schab, zupę lub sos z tą genialną przyprawą

Kardamon – genialna przyprawa z Indii – znajduje zastosowanie zarówno w kuchni, jak i w medycynie naturalnej. Nie dość, że doskonale podkreśla ona smak potraw, to jeszcze wykazuje wszechstronne prozdrowotne działanie. Jakie właściwości ma kardamon i do czego go używać?

Dlaczego warto używać kardamonu? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Kardamon to przyprawa o wszechstronnym zastosowaniu w kuchni. Można dodawać ją do napojów, np. kawy i herbaty, dań na bazie mięs i ryb, a także do różnego rodzaju deserów. Warto wprowadzić ją do jadłospisu nie tylko ze względu na wyjątkowy smak – okazuje się bowiem, że stanowi ona prawdziwą skarbnicę składników odżywczych, które wykazują wszechstronny wpływ na nasze zdrowie. Jakie właściwości ma kardamon i do czego go używać? Poznaj kilka ciekawych informacji na jego temat oraz sprawdzone przepisy z jego zastosowaniem. 

 Sprawdź także: Napar długowieczności z trzech ziół. Codziennie popijają go stulatkowie z "niebieskich stref"

Odmiany kardamonu. Jak wybrać dobry kardamon? 

Kardamon to roślina z rodziny imbirowatych, pochodząca z południowej części Indii. Obecnie można natknąć się na nią również w innych rejonach świata, włączając w to Sri Lankę, Chiny oraz Tanzanię. W sklepach do dyspozycji mamy dwie odmiany kardamonu, tj. zielony oraz czarny, które różnią się między sobą zapachem. Pierwsza z nich ma charakterystyczny cytrusowo-imbirowy aromat z korzennym akcentem, natomiast druga nieco przypomina kamforę. 

Czym kierować się przy wyborze kardamonu? W miarę możliwości warto kupować go w całości i rozdrabniać jego ziarna w moździerzu. Na sklepowych półkach najczęściej można natknąć się na zmieloną przyprawę w torebkach – musisz jednak mieć świadomość, że w takiej postaci szybko traci ona swój aromat, zwłaszcza jeśli jest źle przechowywana. A na który rodzaj kardamonu najlepiej postawić? Za najbardziej wartościowy uznaje się kardamon zielony, ponieważ to właśnie on posiada najwięcej cennych właściwości. 

Jakie właściwości ma kardamon 

Na początek należy wspomnieć o jego pozytywnym oddziaływaniu na układ krążenia. Według doniesień ze świata nauki spożywanie tej przyprawy obniża poziom trójglicerydów, a do tego redukuje skurczowe i rozkurczowe ciśnienie krwi. Na uwagę zasługuje fakt, że w badaniach naukowych korzystne efekty w tej kwestii udało się osiągnąć przy stosowaniu trzech gramów kardamonu dziennie.  

Co jeszcze do zaoferowania ma nam kardamon? Na przykład silne działanie przeciwzapalne – naukowcy zaobserwowali, że obecne w nim związki obniżają poziom CRP, czyli jednego z najważniejszych markerów stanu zapalnego. Ale to nie koniec jego zalet – okazuje się bowiem, że posiada on także potencjał przeciwutleniający, czyli zwalczający stres oksydacyjny, który przyczynia się do rozwoju rozmaitych chorób cywilizacyjnych.  

Poruszając temat kardamonu, warto wspomnieć o jego ochronnym wpływie na wątrobę. Nauka mówi, że zapobiega on niekorzystnym zmianom w jej obrębie zachodzącym wskutek stosowania diety wysokotłuszczowej. Jego spożywanie przynosi również wiele dobrego żołądkowi, a to wszystko za sprawą jego właściwości przeciwwrzodowych. Co więcej, przyprawa ta skutecznie radzi sobie z niektórymi drobnoustrojami, w tym bakteriami i grzybami, a do tego działa uspokajająco.  

Do czego używać kardamonu 

Zastanawiasz się, do czego używać kardamonu? Możliwości jest naprawdę mnóstwo. Co ciekawe, doskonale sprawdza się on nie tylko w wytrawnych daniach, ale także w tych serwowanych na słodko. Poniżej znajdziesz kilka sprawdzonych przepisów z jego zastosowaniem. 

Curry z krewetkami i kardamonem 

Masz ochotę na owoce morza? W takim razie postaw na curry z krewetkami. Do jego przygotowania potrzebujesz krewetek, czerwonej pasty curry, kardamonu, kurkumy, kminu rzymskiego, ziemniaków, oleju i mleka kokosowego, sosu rybnego, ciecierzycy w zalewie, limonki, kolendry, bazylii oraz cukru trzcinowego. Realizację przepisu rozpocznij od podgrzania w garnku oleju kokosowego, pasty curry oraz kardamonu. Dodaj kmin rzymski, kurkumę, mleko kokosowe i ciecierzycę z zalewą. Po chwilowej obróbce termicznej dorzuć kawałki ziemniaków, cukier oraz sos rybny i wymieszaj. Gotuj całość pod przykryciem do momentu, aż ziemniaki staną się miękkie. Pod koniec dodaj krewetki, po czym skrop zawartość garnka sokiem z limonki i posyp bazylią.  

Dyniowe muffiny z kardamonem  

Kolejną przekąskę, do której warto dodać kardamon, są muffiny – na przykład takie z dyni. Pozostałe produkty, które przydadzą ci się do ich przyrządzenia, to razowa mąka pszenna, posiekane orzechy włoskie, rodzynki, figi, daktyle, cynamon, imbir, gałka muszkatołowa, proszek do pieczenia, sól, jajka, oliwa z oliwek, brązowy cukier oraz płynny miód. Połącz ze sobą wszystkie sypkie składniki, dodaj do nich jajka, miód oraz oliwę z oliwek i wymieszaj. Na koniec dorzuć posiekane bakalie i napełnij masą foremki do babeczek. Wstaw je do piekarnika nagrzanego do 175 stopni i piecz przez około 20 minut.  

Lemoniada z kardamonem  

Do czego używać kardamonu, jeśli nie do owoców morza lub babeczek? Równie dobrze możesz wykorzystać go w przepisie na orzeźwiającą lemoniadę. Aby ją wyczarować, zaopatrz się w limonki, pomarańcze, cytryny, cukier oraz schłodzoną niegazowaną wodę. Opłucz owoce pod bieżącą wodą, po czym pokrój część z nich na plasterki, wrzuć do dzbanka i zasyp cukrem. Z pozostałych sztuk wyciśnij sok. Wlej wodę i całość wymieszaj. Na koniec dodaj nasiona kardamonu – aby jeszcze bardziej wydobyć z nich głębię smaku, możesz wcześniej podgrzać je na patelni.  

Koktajl z mango i kardamonem  

Kolejną propozycją przysmaku z kardamonem jest koktajl z mango, w skład którego wchodzi również jogurt naturalny, zimna niegazowana woda oraz syrop klonowy. Jego przyrządzenie jest niezwykle proste – jedyne, co musisz zrobić, to umyć, obrać i pokroić mango, umieścić je w jednym naczyniu z pozostałymi produktami, a następnie zmiksować na gładką masę.  

Dżem czereśniowy z kardamonem  

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że kardamon świetnie sprawdza się także jako składnik przetworów. Masz chęć wypróbować go w tej wersji? Jeśli twoja odpowiedź brzmi tak, na początek postaw na dżem czereśniowy. Poza kardamonem i owocami na swojej zakupowej liście umieść cukier, cynamon, imbir oraz kwasek cytrynowy. Na początek opłucz czereśnie pod bieżącą wodą, a następnie usuń z nich pestki i zasyp cukrem. Odstaw je na godzinę, aby puściły sok. Po upływie tego czasu dodaj do nich kardamon, imbir, cynamon i kwasek cytrynowy, po czym gotuj je do momentu, aż nabiorą miękkości. Po wystygnięciu przełóż je do wyparzonych słoików, szczelnie zakręć i poddaj procesowi pasteryzacji.  

Źródło: vitapedia.pl, verywellhealth.com, healthline.com, Smaker.pl

Opracowała: Redakcja Smaker.pl

Zobacz także:

Eliksir zdrowia i młodości. Nie ma zdrowszego soku od buraczanego, więc pij codziennie »

Gdzie odprowadzać deszczówkę? Jak odprowadzać wodę deszczową z dachu i rynien? »

Teraz jest najlepszy moment na zbieranie pędów sosny. Zrobisz z nich leczniczy syrop »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Dania główne Ceviche z dorsza

Do tej pory przygotowywałam ceviche według klasycznych peruwiańskich przepisó...

Odsłon: 17

60 min
2
Dania główne Pałki z kurczaka w warzywach

Proste danie z piekarnika -pałki z kurczaka pieczone z ziemniakami i młodą ka...

Odsłon: 242

30 min
7
Dania główne Kołduny tyszkiewiczowskie

Kołduny tyszkiewiczowskie to wyjątkowe danie, które pochodzi z książki kuchar...

Odsłon: 1118

30 min
2
Desery Ciasto Jabłkowe orzeźwienie

Chciałam podzielić się z Wami moim przepisem na orzeźwiające ciasto z jabłkie...

Odsłon: 283

30 min
10
Sałatki Sałatka pieczarkowa

Przygotuj sałatkę pieczarkową na kolację lub spotkanie z przyjaciółmi. W tym...

Odsłon: 133451

15 min
146

Polecane artykuły

Informacje Lubczyk w kuchni i dla zdrowia. Afrodyzjak z przydomowego ogródka

Zioła w kuchni sprawiają, że nasze dania są nie tylko pyszniejsze, ale również zdrowsze. Aż chce się zanurzyć nos w talerz, gdy znajduje się na nim...

2
Informacje Pierożki i kurczak po chińsku. Zrobisz raz i przepadniesz

To prawda, że podróże kształcą. Dotyczy to nie tylko poznawania zwyczajów czy zabytków, ale też kuchni. Niektóre z nich są tak odmienne od naszej,...

3
Ewa gotuje Znakomite dania i dodatki na grilla

Maj to miesiąc, kiedy rozpoczynamy sezon grillowy, to właśnie teraz poszukujemy nowych i sprawdzonych przepisów na dania i przekąski z rusztu, któr...

1
Informacje Odkryj zapomniane przepisy z kajetu babci. Rumianek - właściwości i zastosowanie w kuchni

Rumianek to jedno z najpopularniejszych ziół goszczących w polskich domach. Uchodzi on nie tylko za skuteczny lek na rozmaite dolegliwości, ale rów...

5