Sezon na truskawki

Dlaczego warto jeść zupy?

Często są niedoceniane. Nie wszyscy za nimi przepadają. Rezygnacja z nich to błąd. Zupy nie tylko mogą być niezwykle smaczne, ale również dostarczają nam potrzebnych witamin i energii. Co jeszcze przemawia na ich korzyść?

Fot. 123RF/Picsel

Zupa to jedno z dań o najdłuższej historii. Była znana już w czasach prehistorycznych, gdzie ludzie przygotowywali ją z dzikich roślin i podawali w wydrążonych kamieniach bądź muszlach. Do Polski zawitała dopiero koło XIII wieku. Pierwsze zupy były dosyć skromne. Ich rozkwit nastąpił za panowania królowej Bony w epoce renesansu, która sprowadziła o naszego kraju sporo odmian warzyw.
Obecnie zupy dla wielu z nas to jedynie ciepłe wspomnienie dzieciństwa. Do najbardziej popularnych możemy zaliczyć: rosół, pomidorową, barszcz czerwony, ogórkową, jarzynową i krupnik. Na każdą z nich nasze mamy mają swój sprawdzony przepis. Dlaczego warto podtrzymać tradycję jedzenia zup w naszych domach?

1. Proste do przygotowania

Nie trzeba być mistrzem kuchni, aby ugotować wyśmienitą zupę, która zachwyci smakiem i aromatem nawet najbardziej wybredne podniebienia. Z przygotowaniem pysznego kremu lub wywaru z warzywami poradzi sobie nawet początkujący kucharz. Można ją zrobić ze świeżych warzyw lub mrożonek. Najlepiej smakuje jednak ta z wykorzystaniem produktów sezonowych. Dzięki odpowiednio dobranym przyprawom i dodatkom z pewnością będzie niesamowicie smaczna i pożywna.

Reklama

2. Idealne dla osób na diecie

Podstawowymi składnikami każdej zupy jest woda i warzywa dlatego wartość kaloryczna w porcji 250 ml nie przekracza zwykle 150 kcal. Jeśli zrezygnujemy z dodatków takich jak tłusta śmietana, ziemniaki lub grzanki wartość energetyczna może spaść nawet poniżej 100 kcal. Co więcej, zupy pomagają w uzupełnieniu płynów, których dorosły człowiek powinien przyjmować średnio 2 litry dziennie. Spożywanie jej podczas obiadu przed daniem głównym pozwala na zaspokojenie pierwszego głodu i zaoszczędzenie przyjmowanych kalorii z drugiego posiłku.

3. Pomagają podczas infekcji

Według naszych babć na pierwsze oznaki przeziębienia oraz dolegliwości związane z grypą najlepiej zjeść talerz ciepłego rosołu. W końcu nie ma nic lepszego niż rozgrzewająca zupa w chodne jesienne dni. Dzięki właściwościom zdrowotnym królowa polskich zup pozwala na obniżenie wysokiej temperatury, pomaga w udrożnieniu dróg oddechowych oraz wpływa na poprawienie samopoczucia i polepszenie ogólnej kondycji zdrowotnej.

4. Pozytywnie wpływają na nasze zdrowie

Składniki wykorzystywane do ugotowania zupy tj.: warzywa, mięso i kasze pozwalają na dostarczenie do naszego organizmu m.in.: błonnika, witamin, minerałów oraz antyoksydantów. Zastanawiając się nad odpowiednim przepisem najlepiej wybrać ten, który zajmie nam jak najmniej czasu. Podczas długiej obróbki termicznej możemy pozbyć się z naszych produktów tego, co najcenniejsze dlatego, im krócej je gotujemy naszą zupę, tym więcej wartości odżywczych dostarczymy podczas jedzenia do naszego organizmu. Jeśli chcesz przygotować w pełni wartościową zupę, zrezygnuj z ulepszaczy smaku. Prawdziwy wywar z mięsa i warzyw z pewnością nada potrawie odpowiedni smak i zapach.

5. Świetny sposób na jedzenie warzyw

Każdy z nas powinien przyjmować średnio pięć porcji warzyw i owoców dziennie. Jeśli twoi domownicy sięgają po nie niechętnie - możesz je ukryć w smacznej zupie. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się kremy. Do najbardziej popularnych należą te, przygotowywane z dyni, buraków lub brokułów. Taki sposób serwowania warzyw przybliży Cię do osiągnięcia celu.
Chcesz poznać kilka sprawdzonych przepisów na zdrowe, wartościowe i smaczne zupy? Sięgnij po receptury naszych użytkowników:

 

1. Zupa dyniowo-czosnkowa z kremem buraczkowym

Fot. flymetothespoon na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj.

 

2. Zupa ogórkowa

Fot. Izaa_a na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj.


3. Zupa czosnkowa

Fot. Patros na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj.


4. Zupa kalafiorowa

Fot. HabibiChi na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj.


5. Grochówka

Fot. Obserwator na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj.

 

6. Pomidorowa

Fot. Gregorhspeed na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj.

 

7. Krem z dyni

Fot. Magusia87 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj.


8. Zupa pełna warzyw

Fot. Undefined-35 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj.


9. Tradycyjny krupnik staropolski

Fot. Jagodzianka17 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj.


10. Podkręcona zupa grzybowa

Fot. Dzi na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj.

 

11. Kapuśniak

Fot. Pelen_brzuszek na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj.

 

Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!

Zarabiaj na swoich przepisach!

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Ciasta Ciasto czekoladowe z bananami

Szybkie ciasto na Dzień Dziecka. Jest mocno wilgotne, bardzo czekoladowe o le...

Odsłon: 109

30 min
4
30 min
6
Dania główne Pulled pork

Pulled pork, to nic innego, jak szarpana wieprzowina. Wersja slow z wolnowaru...

Odsłon: 250

30 min
6

Polecane artykuły

Informacje Babcia robiła najlepszą szczawiową. W sezonie robię z niego pesto, dodaję do makaronu i sałatek

Szczaw to jedno z tych warzyw, które niezwykle kojarzą się z dzieciństwem. Szczawiowa była wtedy prawdziwym przysmakiem. Nadal to jedno z najlepszy...

4
Informacje Zielona moc wiosny. Groszek zielony na 6 sposobów

Wiosna to idealny czas, aby cieszyć się pełnią smaków i korzyści, jakie oferuje wiele warzyw. Zielony groszek jest jednym z nich. To niepozorne wa...

6