Sezon na truskawki

Co wiemy o soku z ziemniaka?

Czy wiedzieliście o tym, że sok ziemniaczany może mieć pozytywny wpływ na nasz organizm? Zobacz, dlaczego warto bliżej zainteresować się tym produktem.

Fot. 123RF/Picsel
Co wiemy o soku z ziemniaka? W zasadzie niewiele, a szkoda! Zawiera on dwa razy tyle potasu co banan oraz jest świetnym źródłem witaminy C. Jego działanie i bezpieczeństwo stosowania zaczęto badać niedawno, bo na przełomie XX i XXI wieku.

Co zyskujemy pijąc sok z ziemniaków?

Sok z ziemniaka to produkt uboczny produkcji skrobi ziemniaczanej. 3,5 tony soku można uzyskać przy wytworzeniu jednej tony skrobi. 100 gramów soku zawiera 87 dlatego możemy spożywać go bez obaw o sylwetkę.

W soku ziemniaczanym znajdziemy niemal te same substancje odżywcze co w bulwach (oprócz skrobi i błonnika). Jest źródłem drogocennych witamin: C, E, K, tych z grupy B oraz substancji przeciwzakrzepowych. Sok z ziemniaka to również bogactwo minerałów: wapnia, żelaza, magnezu, fosforu, potasu, sodu oraz innych składników odżywczych takich jak kwas foliowy i beta-karoten.

Co ważne, niemal połowa wartościowych substancji zawarta jest w skórce, więc nie należy obierać ziemniaków przed ich wyciśnięciem. Wystarczy tylko dokładnie je umyć. Najlepsze będą ziemniaki o czerwonej skórce oraz pochodzące z naturalnych upraw. Do soku można dodać miodu, cytryny lub soku z marchwi, co tylko wzmocni jego odżywcze działanie.

Reklama

Babciny lek

W medycynie ludowej znany był jako doskonałe lekarstwo na problemy żołądkowe. Dzięki zawartości lektyn, hamujących wzrost komórek rakowych, zapobiega nowotworom wątroby i żołądka. Co więcej hamuje apetyt, wspomaga trawienie i zapobiega zaparciom. Stosowany z umiarem może pomóc w leczeniu wrzodów trawiennych oraz przynieść ulgę w bólu.

Sok z ziemniaka zawiera przeciwutleniacze, które pomagają oczyścić organizm z toksyn znajdujących się w jelicie, wątrobie oraz nerkach. W ten sposób możemy zapobiec powstawaniu kamieni nerkowych i zatorów. Dodatkowo, dowiedziono, iż sok z ziemniaków wspomaga układ krążenia oraz zapobiega przedwczesnemu starzeniu się jej komórek.

Obiecujące wyniki badań

Badania na szczurach wykazały, że substancje zawarte w łupinach ziemniaków obniżają poziom glukozy we krwi. Inne badania zaś, przeprowadzone na grupie 84251 kobiet, dowiodły, że sok z ziemniaka wspomaga układ sercowo-naczyniowy. Zapobiega również nadciśnieniu i udarom oraz niweluje stres. Co ciekawe, neutralizuje także nieprzyjemny zapach z ust ,a stosowany bezpośrednio na skórę głowy, zwalcza łupież.

Soku z ziemniaka nie można spożywać w nadmiernej ilości, tj. więcej niż z wyciśniętej jednej bulwy, ponieważ może wykazać działania toksyczne.

 

Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!

Zarabiaj na swoich przepisach!

 

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Ciasta Ciasto czekoladowe z bananami

Szybkie ciasto na Dzień Dziecka. Jest mocno wilgotne, bardzo czekoladowe o le...

Odsłon: 97

30 min
4
30 min
6
Dania główne Pulled pork

Pulled pork, to nic innego, jak szarpana wieprzowina. Wersja slow z wolnowaru...

Odsłon: 245

30 min
6
Desery Muffinki czekoladowe bez mąki

Jeśli jesteś osobą unikającą mącznych potraw, nie musisz rezygnować z pysznyc...

Odsłon: 645

30 min
3

Polecane artykuły

Informacje Babcia robiła najlepszą szczawiową. W sezonie robię z niego pesto, dodaję do makaronu i sałatek

Szczaw to jedno z tych warzyw, które niezwykle kojarzą się z dzieciństwem. Szczawiowa była wtedy prawdziwym przysmakiem. Nadal to jedno z najlepszy...

4
Informacje Zielona moc wiosny. Groszek zielony na 6 sposobów

Wiosna to idealny czas, aby cieszyć się pełnią smaków i korzyści, jakie oferuje wiele warzyw. Zielony groszek jest jednym z nich. To niepozorne wa...

6