Sezon na truskawki

Co sprawia, że czujemy się syci?

Dlaczego czasem, po zjedzeniu posiłku, czujemy się najedzeni, a innym razem błyskawicznie robimy się głodni? Bywa też, że zupełnie nieświadomie przejadamy się. Obwiniamy siebie, szukamy problemu w nadmiernym apetycie. Ale czy tak jest na pewno? Jak jeść, by być sytym?

Fot. 123RF/Picsel

Na nasz apetyt wpływa wiele czynników. Są to rzeczy oczywiste, jak zapach potraw, ich smak, wygląd czy okoliczności, w których są serwowane. Oprócz tego, apetyt może być uzależniony od nawyku spożywania posiłków o tej samej porze, preferencji smakowych, a także po prostu przyjemności, wynikającej z jedzenia ulubionych przez nas potraw. Głównym jednak czynnikiem jest poczucie głodu. Kiedy żołądek opróżni się, stajemy się głodni.

Pobierz aplikację smaker

Kiedy czujemy się syci?

Podczas jedzenia żołądek wypełnia się. Pobudza wtedy, umieszczone w jego ścianie, receptory włókien nerwowych. Te zaś, poprzez nerw błędny, wysyłają sygnały do mózgu, dając poczucie sytości. Natomiast kiedy żoładek opróżni się, pojawia się ochota na zjedzenie czegoś. Co w związku z tym ma wpływ na szybkość opróżnienia żołądka, a więc także na uczucie sytości?

Najczęściej większa ilość pokarmu powoduje, że żołądek jest pełny na dłużej. Jednakże ważna jest również jego temperatura oraz skład. Niska temperatura zmusza organizm do ogrzania posiłku, który został zjedzony. Może doskwierać nam wtedy uczucie niedosytu, a to skutkuje pochłanianiem jego większej ilości. Zbyt gorące posiłki zaś podrażniają śluzówkę jamy ustnej, przełyku i żołądka. Co więcej, zarówno zbyt gorący posiłek jak i za zimny zaostrzaj dolegliwości takie jak: ostry nieżyt jelit, zaparcia, refluks przełyku czy wrzody.

Pobierz aplikację smaker ciasta i desery

Największe uczucie sytości dają produkty, zawierające dużo białka, błonnika pokarmowego oraz wody, na przykład: ryby, mięso, warzywa strączkowe, soczewica czy jaja. Drugie miejsce w rankingu zajmują artykuły wysokowęglowodanowe, takie jak: ryż, pieczywo z pełnego przemiału, kluski, makarony. Na krócej sycą zaś ciastka, herbatniki, bułki oraz wszelkiego rodzaju produkty piekarnicze. Do tego dochodzą również tłuszcze. Przez swoją niską siłę sycącą, są odpowiedzialne za zjawisko przejadania się. Jedząc posiłki bogatotłuszczowe czy artykuły piekarnicze szybciej przestajemy odczuwać sytość, a co za tym idzie, częściej sięgamy po inne smakołyki. A to, jak wiadomo, powoduje tycie.

Sycące działanie wody

Wcześniej wspomniana woda jest bardzo ważna w odniesieniu do uczucia sytości, na przykład w przypadku kabanosów. Większość pewnie bez problemu jest w stanie zjeść całą paczkę. Wynika to z ich wysokiej smakowitości oraz z bardzo małej ilości wody w składzie. Tym samym mają dużo mniejszą objętość niż świeże mięso o zbliżonej kaloryczności. Podobnie jest z zupami. Wysoka zawartość wody oraz temperatura prowadzą do zmniejszenia apetytu. Warto także pamiętać, że sięgając po szklankę wody niegazowanej przed posiłkiem, apetyt się zmniejszy. Ważne, by nie popijać w trakcie jedzenia, ponieważ rozrzedza to soki żołądkowe, a to wydłuża proces trawienny.

Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!

Zarabiaj na swoich przepisach!

Tekst: Karina Czernik

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Przekąski Wędzone rybki przez mojego męża

Dzisiaj rybki, którymi nie mogłam się najeść i nacieszyć oko. Rybki wyszły pr...

Odsłon: 20

30 min
1
Ciasta Ciasto czekoladowe z bananami

Szybkie ciasto na Dzień Dziecka. Jest mocno wilgotne, bardzo czekoladowe o le...

Odsłon: 126

30 min
4

Polecane artykuły

Informacje Babcia robiła najlepszą szczawiową. W sezonie robię z niego pesto, dodaję do makaronu i sałatek

Szczaw to jedno z tych warzyw, które niezwykle kojarzą się z dzieciństwem. Szczawiowa była wtedy prawdziwym przysmakiem. Nadal to jedno z najlepszy...

4
Informacje Zielona moc wiosny. Groszek zielony na 6 sposobów

Wiosna to idealny czas, aby cieszyć się pełnią smaków i korzyści, jakie oferuje wiele warzyw. Zielony groszek jest jednym z nich. To niepozorne wa...

7