Sezon na truskawki

Bursztynowa terapia

Niegdyś nazywany złotem Północy, dziś stał się nie tylko lekarstwem, ale także uspokajającym i przywracającym siły twórcze amuletem. Jakie moce skrywa w sobie bursztyn?

Fot. 123RF/Picsel

Niegdyś nad brzegami mórz rosły drzewa i krzaki, które wydzielały żywicę. Żywica ta dostawała się do morza, gdzie po wielu latach twardniała, przekształcając się w bursztyn. Co ciekawe, szacuje się, że te małe kamyczki, które tak chętnie kupujemy będąc nad morzem, powstawały nawet przez 40 milionów lat!

Dziś bursztyn jest traktowany jako bardzo drogocenny kamień. Jego cena za kilogram waha się między 1500, a nawet 3000 euro. Najdroższe są jednak te okazy, w których możemy znaleźć zatopione owady. Bursztyn to nie tylko biżuteria, jego zdrowotne właściwości znane są od wieków. Najwięcej cennych własności posiada bursztyn nieszlifowany oraz rozdrabniany. Należy jednak pamiętać, żeby nie poddawać bursztynu obróbce cieplnej, gdyż podobnie jak miód, traci swoje właściwości.

Prawdziwy skarb. Okazuje się, że nie tylko do ozdoby na INTERIA.TV.

Zdrowotne działanie

Faktem jest, że bursztyn leczy, lecz nie do końca wiadomo dlaczego. Kamień ten nadal stanowi tajemnice dla naukowców. Badania wykazały, że zawiera wiele pożądanych mikroelementów, w tym: krzem, magnez, żelazo, potas czy wapń. Posiada wobec tego właściwości antybakteryjne, obniżające ciśnienie krwi oraz uspokajające. Według specjalistów medycyny naturalnej wytwarza on także tzw. ładunki ujemne. Stres czy choroba wyzwala u człowieka ładunki dodatnie, a ich nadmiar jest niepożądany - tylko równowaga pomiędzy ładunkami pozwala na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Z drugiej zaś strony, zbyt częste jantarowe kuracje i nadmiar jonów ujemnych mogą zbytnio wyciszyć organizm. Dlatego więc najlepiej terapie bursztynem należy traktować jako wspomagającą.

Najsłynniejszą metodą leczenia jest picie lub nacieranie się nalewką bursztynową (najlepiej plecy, klatkę piersiową, nadgarstki, kark, środek stóp). Specyfik ten można zakupić w aptece lub przyrządzić samemu. Takie kuracje najlepiej stosować jesienią lub zimą. Nalewka pomaga w leczeniu grypy, przeziębień, wrzodów żołądka, zapaleniu dróg moczowych czy nerek. Nacieranie specyfikiem stawów pomaga w bólach reumatycznych, a skroni - zwalcza bóle głowy czy nawet migreny. Bursztyn noszony w okolicach splotu słonecznego pomaga stabilizować pracę serca, śledziony czy układu krążenia, powieszony na szyi - wykazuje pozytywne działanie przy leczeniu astmy, zapalenia migdałków i bólu zębów.

Jak przyrządzić nalewkę z bursztynu? Sprawdź >>

Fot. Gregorshpeed na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Bursztyn a uroda

Właściwości kosmetyczne jantaru znane są od kilkuset lat. Kleopatra np. paliła go, używając jako kadzidła. Dziś najczęściej spotykamy się z bursztynowymi wcierkami do włosów czy szamponami. Wyciąg z tego kamienia bowiem wzmacnia, odżywia i wygładza strukturę włosa. Kosmetyki do twarzy zaś świetnie sprawdzają się w przypadku cery zmęczonej czy suchej, ponieważ nadają jej elastyczności i blasku, natłuszczają ją oraz ujędrniają, a także zmniejszają szorstkość skóry i widoczność zmarszczek.

Pamiętajmy jednak, że bursztyn ma na celu wspomaganie w walce ze schorzeniami, nic jednak nie zastąpi indywidualnych zaleceń lekarza.

Tekst: Karina Czernik

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Ciasta Ciasto czekoladowe z bananami

Szybkie ciasto na Dzień Dziecka. Jest mocno wilgotne, bardzo czekoladowe o le...

Odsłon: 94

30 min
4
30 min
6
Dania główne Pulled pork

Pulled pork, to nic innego, jak szarpana wieprzowina. Wersja slow z wolnowaru...

Odsłon: 244

30 min
6
Desery Muffinki czekoladowe bez mąki

Jeśli jesteś osobą unikającą mącznych potraw, nie musisz rezygnować z pysznyc...

Odsłon: 635

30 min
3

Polecane artykuły

Informacje Babcia robiła najlepszą szczawiową. W sezonie robię z niego pesto, dodaję do makaronu i sałatek

Szczaw to jedno z tych warzyw, które niezwykle kojarzą się z dzieciństwem. Szczawiowa była wtedy prawdziwym przysmakiem. Nadal to jedno z najlepszy...

4
Informacje Zielona moc wiosny. Groszek zielony na 6 sposobów

Wiosna to idealny czas, aby cieszyć się pełnią smaków i korzyści, jakie oferuje wiele warzyw. Zielony groszek jest jednym z nich. To niepozorne wa...

6